Ana Sayfa Sağlık Yoga Psöriatik Artrit (Sedefe Bağlı Artrit) Ağrısına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yoga Psöriatik Artrit (Sedefe Bağlı Artrit) Ağrısına Nasıl Yardımcı Olabilir?

0
1066

Yoga, esnekliği geliştirmekten fazlasını yapar. Stresin hafifletilmesi ve ağrı yönetimi için yararlı bir araç olarak sedef hastalığı ve psoriatik artrit için faydalar olabilir.

Yoga deyince akla ilk imkansız bir poz haline dönüşen biri gelir. Zihin-beden sağlığına nazik ve destekleyici olabilen, sedef hastalığı ve psoriyatik artritli insanlar için fayda sağlayabilecek çeşitli yoga türleri vardır.

Yoga, enerjiyi arttırmak ve ağrıları azaltmak için güvenli ve etkili bir yoldur. Artrit Vakfı’na göre, yoga olumlu duygusal sağlığı teşvik edici olarak gösterildi: Bunu stresden kurtarmaya, zihinsel farkındalığı artırmaya, kaygı ve sinirlilik azaltmak için kullanabilirsiniz. Bu Yoga’nın, psoriatik artrite bağlı stres ve kalıcı ağrıyı dindirmek için mükemmel bir araç olmasını sağlar.

Bir mat kapıp ve üzerine basmadan önce, yeteneğiniz için doğru yoga tarzını belirlemek ve ardından bir yoga rejimi oluşturmanıza yardımcı olacak bilgili, sertifikalı bir yoga eğitmeni bulmak önemlidir.

Ağrı Yönetiminde Doğru Yoga Seçimi

Johns Hopkins Artrit Center’a göre, şu yoga türleri artritli birçok insan için uygundur:

Integral Swami Satchidananda tarafından kurulan bu nazik yoga tarzı pozlar, nefes alma, monotonluk ve meditasyon üzerine yoğunlaşıyor.

Iyengar B.K.S. tarafından kurulmuştur. Bu yoga tarzı yastıklar, battaniyeler, bloklar ve kayışlar gibi duruşları bireysel ihtiyaca dayanan pozları değiştirmek için kullanır, bu da tüm yetenek seviyeleri için uygun hale getirir. Hassas vücut uyumu, yavaş, bilinçli pozlar ve nefes yoluyla teşvik edilir.

Kripalu (Birinci aşama) Amrit Desai tarafından kurulan ve Bilinç Yogası adı verilen Kripalu, üç aşamada öğretiliyor. Birinci aşama, artritli birçok insan için uygundur ve yeteneklerinizi keşfetmek için vücut ile bağlantı kurmaya ve pozları öğrenmeye odaklanmaktadır.

Sivananda Swami Vishnudevananda tarafından kurulmuş ve Integral yoga’ya benzemektedir. Bu yaklaşım diyet kısıtlamaları, kitap çalışmaları ve meditasyonu da ekler.

Viniyoga Sri T. Krishnamacharya tarafından kurulan bu nazik şifa tarzı yoga, terapötik bir araç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tür yoga uygulayan yoga öğretmenleri, öğrencinin şu an olduğu yerde özelleştirilmiş-kişiselleştirilmiş planlar oluşturmayı öğrenmek için kapsamlı eğitim alır. Rejim vücudun ve ihtiyaçların değiştikçe değişir.

Yoga ve Psoriatik Artrit

Yoga sadece gerdirme faaliyeti değildir. Birçok geleneksel egzersiz şekli gibi, yoga fiziksel pozları, psoriatik artrite sahipseniz egzersiz programının tüm önemli bileşenlerini, kas gücünü artırabilir, dengeyi geliştirir, kardiyovasküler sağlığı iyileştirir ve kardiyovasküler sağlığı geliştirirmektedir.

Psoriatik artrit eklemleri, özellikle omuzları ve kalçaları etkilediğinden, kalça açma pozlarının yanı sıra hareket alanı, esneklik, denge ve güç eğitimine odaklanan pozlar planınızın bir parçası olmalı.

Ancak yerel sağlık kulübünde bulduğun birinci sınıfa gitme. Tüm yoga dersleri eşit şekilde oluşturulmaz ve bazıları psoriatik artritli bir kişi için diğerlerine göre daha uygundur.

Yeterlik sertifikalı bir yoga eğitmeni ve Los Angeles’taki refleksoloji uzmanı Janet O’Faolain, grup derslerine katılmadan önce özel talimat araştırarak, ihtiyaçlarınıza, isteklerinize ve koşullarınıza en uygun uygulamayı geliştirmeyi öneriyor. “Yoga’nın asıl öğretildiği şu: Öğrencilikten ustaya” diyor. Özel eğitim bir seçenek değilse, başlamak için nazik yeni başlayanlara veya onarıcı sınıflara bakın.

Hangi sınıfa katılmayı seçerken, sınıfa giden kişiye de yakından bakın. O’Faolain insanları Yoga Birlik web sitesini kontrol etmeye ya da Uluslararası Yoga Terapisti Birliği üyelerine bakmaya ve sonra da nerede olduğunuza emin olabilmek için eğitim ve mesleki tecrübeleriyle ilgili özel sorular sormaya teşvik eder.

Yoga ve Sedef hastalığı: Özel Hususlar

Herhangi bir yeni fiziksel aktiviteye başlamadan önce, herhangi bir endişeniz varsa veya sınırlamanın üstesinden gelmek istiyorsanız sağlık uzmanınıza danışmak en iyisidir. Ve birinci sınıfınızdan önce, psoriyaziniz veya psoriyatik artritiniz ve doktorunuz tarafından tespit edilen herhangi bir konuda konuşmak için eğitmenle görüşün. Bu, öğretmenin herhangi bir pozu değiştirmesini ve sınıftan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

“Aktif eklem veya tendon iltihabı; muhtemelen belirli pozların stresiyle daha da kötüleşecek ve kötü değişiklikler, yaralanmaları önlemek için doktorunuza danışın”.

Eğitmeninizle görüştüğünüzde, O’Faolain hedeflerinizi paylaşmanızı önerir; böylece, onlarla tanışmanıza yardımcı olabilir. O’Faolain, “Yoga bir yaşam tarzı” diyor ve ekliyor: “Uygulama günlük rutinin bir parçası olduğunda değişiklikler ortaya çıkıyor. Günlük yoga, yatarak ve nefesinizi iki dakika izleyecek kadar basit olabilir. Bunu her gün yapın ve oradan kurun. ”

O’Faolain, yoga yolculuğunuza başlarken, nazik yoganın korkaklar için olduğunu veya bir şekilde daha az etkili olduğunu düşünmeyin. “Tam tersidir. Yoga ile uygulamanın ne kadar incelikli olursa o kadar etkili olur “diyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here